Search

Uluslararası İşe Alım: En İyi Küresel Yetenekleri Nasıl Anlar ve İşe Alırsınız?
Gelişen bir kurumsal oluşumun en büyük zorluklarından biri en iyi yetenekleri işe almak ve bünyede tutmaktır. Merhum Steve Jobs yüksek performanslı personelin bir organizayondaki önemini anlamıştı ve şirket liderlerinin en iyi ve yetenekli personelinin peşinden gitmelerini istemişti. Uluslararası işe alımların ve bünyede tutumunun zorluğunu göz önünde bulundurarak soruyoruz, bu zorluğun üstesinden nasıl gelinir?

En iyi yetenekler her organizasyonun kalbidir. Yakın zamanda yapılan ve hayatın her alanından 600,000 katılımcısı olan bir çalışmaya göre yüksek performanslı personeller ortalama performanslı personellerden %400’e kadar daha verimli. Ancak yüksek performanslı elemanlar çok nadir bulunur. Bu kategorideki adayların işe alımındaki yarış ise amansızdır. Her ciddi firmanın en yetenekli personelleri kendilerine çekebilmeleri için stratejilerini sürekli geliştirmesi ve iyileştirmesi gerekir.

En yetenekli personellerin bulunma azlığı göz önünde bulundurulunca, sürekli büyüyen işsiz adaylar havuzunda var olan işler için verilen ciddi bir savaş var. Reklama koyulan işler artık yeterli değil çünkü başvuranlar reklama koyulan herhangi bir iş için mücadele vermekte. Bu da işverenlerin yüksek performanslı personelleri bulmasında ciddi bir zorluk yaratmakta. Bu zorluk 2013’te Walmart Washington, DC’ deki mağazasına 600 pozisyon açtığında 23.000 adayın başvurmasıyla çok net ortaya konmuş.

Bu zorluk İK giderlerinin düşürülmesi gerekliliği ile birleştiğinde en yetenekli personelin cezbedilmesi ve işe alınması oldukça zorlaşmakta. Yakın zamanda yapılan başka bir çalışma, üçte bir kıdemli yetkiliye göre büyüyen iş arayan havuzuna rağmen doğru yeteneklerin bulunmasının en ciddi yönetimsel sorunlardan biri olduğunu gösteriyor.


Yetenek Önemlidir

Şirket yönetiminin en üst düzeyindekiler aslında en iyi yeteneklerin vazgeçilmez ve zor bulunur olduğunun farkında ve bu sorun için doğru çözümleri bildikleri düşünülebilir. Ancak yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre şirket liderlerinin yüzde seksenden fazlası yüksek performanslı personeli işe alamayacağını düşünüyor.

En iyi yeteneklerin küçük havuzuna ulaşabileceğini inanan az sayıdaki lider ise bu yetenekleri nasıl bünyede tutacaklarından pek emin değil. 2012 yılında yayınlanan İnsan Kapitalinin Durumu (State of Human Capital) raporunda ortaya çıkana göre sadece yüksek kademeli yöneticilerin ve müdürlerin %23’ü en yetenekli personelleri tutabileceği ve işe alabileceğini düşünüyor.


Personeli bünyede tutmak dinamik bir iştir. Personelin çoğu sadece çalıştıkları kurumsal alana bağlı değildir, her zaman daha iyi bir işin olacağını düşünürler. Bunun yanı sıra Y jenerasyonu hayat felsefeleri gereği işverenlerine daha az sadakatliler. İş İstatistikleri Ofisi’nin (the Bureau of Labor Statistics) istatistiklerine göre bir personelin işte kalma süresi ortalama 4.4 yıl ve en genç personelin düzenli göreve gelme süresi 2.2 yıl. Bu kısa süreli çalışma periyotları personel devirdaimine neden olmakta. Personel devirdaimi ise kurumsal verimlilik ve ilerlemesi için oldukça sağlıksız.


Personel devirdaiminin yarattığı zorlukların üstesinden gelmek için baştan en iyileri işe alıp kurumsal stratejinizde devrim yaparak çözüm üretebilirsiniz. Sıralayacağımız bu stratejiler yüksek performanslı personelin efektif işe alım ve bünyede tutum süreçlerini zenginleştirebilir.


Şirket Kültürünüzü Zenginleştirin

Yüksek performanslı elemanları çekmek için en iyi yöntemlerden biri şirket kültürünü birçok farklı iletişim kanalı kullanarak zenginleştirmektir. Kurumsal hayatta dair kamera arkası videoları çekmekle başlayıp personelin kurumsal sosyal hizmetlerdeki aktivitelerini gösteren çarpıcı fotoğraf hikayeleriyle devam edebilirsiniz. Ofis standartları ve görünümünü görsel bir şekilde anlatabilir; personelin müşterliler veya birbirleriyle olan iletişimlerindeki giyim kurallarını gösterebilirsiniz.

Bu yüksek kaliteli personelle hitap edecek şirket markası oluşturmakta çok iyi bir yoldur. Organizasyonel vizyonu ve misyonu sergilemek şirketinizin endüstri için önemli olduğu idealini göstermenize yardımcı olur. İyi yetenekler hali hazırda kanıtlanmış ünü olan şirketlere eğilimlidir çünkü bu şirketler endüstri inovasyonunda rol oynarlar. En iyi yetenekler kendilerine iyi olanakların sunulacağını bilmek ister. Bu yetenekleri çekmek demek kurumsal iletişiminizin diğer sesler arasından eşsiz bir değer önermesi ve marka pozisyonu ile sıyrılması demektir.

Personelinizi Marka Elçileri Olarak Kullanın

Şirketinizde kullanabileceğiniz en iyi marka elçileri yine sizin personelinizdir. Hali hazırda var olan şirket yetenekleriniz, iyi bir kurum ve çalışma etiği arayışında olan diğer yüksek performanslı personelin ilgisini çekmek için iyi bir yöntemdir. Aradığınız yetenekli bireyler doğru yeteneklere sahip diğer takım arkadaşlarıyla birlikte çalıştığında parlarlar. Endüstrinin diğer önemli isimleriyle aynı takımda olabileceğini görmek potansiyel yeteneklerin ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Bunu başarmanın bir yolu pozitif personel ifadelerini paylaşmaktır. Yapmanız gereken sadece personelinizin görüşlerini paylaşmasını isteyerek anekdotlarla bezeli güzel bir içerik paketi hazırlamaktır. Bu şekilde bir kurumsal bakış açısı olan şirketler endüstrideki yüksek becerili personeli genellikle daha çok çeker.

2 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.