Search

Türkiye’de Çiçek Açan E-Ticaret Sektörüne Bir Bakış

Updated: Sep 18, 2020

Bu artık oldukça net biliniyor ki e-ticaret global bir trend ve sürekli yükselişte. Doğal olarak Türkiye de bu gelişimden kendi payına düşeni alıyor. Artık günümüz dünyasında tutucu davranarak e-ticaretten uzak kalmak bir opsiyon değil bir lüks ve bu sektöre girmek bir gereklilik. Türk işletmeleri de bu akıntıda kendilerine bir yer bulmalılar. 2019 TÜBİSAD, Deloitte Türkiye, SimilarWeb ve Inveon işbirliğiyle hazırlanan Türkiye e-ticaret raporu da bunu kanıtlar nitelikte ve Türkiye’ nın nasıl da kalkındığının bir kanıtı.


Türk e-ticareti sandığınızdan daha hızlı gelişiyor olabilir

2019’da yayınlanan bu rapora göre Türkiye’de e-ticaret sektörünün yıllık büyümesi %39’u bulurken pazar büyüklüğü 83,1 milyar TL’ye kadar çıkmış durumda. Webrazzi’ye göre çevrimiçi perakende %48 ile en yüksek büyümeyi gösterirken bu sektörün ardılları yasal bahis siteleri, tatil ve seyahat ve çok kanallı perakende oldu. Perakende tüm e-ticaretin %44,9’unu kapsamakta. Bütün bu açık ve net istatistikler herhangi bir işyerini Türkiye’nin e-ticaret sektöründe çiçek açtığına ikna edecektir herhalde.


Türkiye’nin her zaman bu kadar ciddi bir e-ticaret potansiyeli zaten vardı. Eğer 2017 istatistiklerine bakacak olursak, Türkiye’de 59 milyondan fazla insanın cep telefonu sahibi olduğunu görürüz. Türkiye’deki e-ticaretin henüz daha tavan noktasına ulaşmadığını da gayet net söyleyebiliriz çünkü insanlar hala interneti bir oyuncak olarak görmeye meyilliler. Ancak yeni istatistiklerle de görüldüğü gibi bu değişmekte. İnsanlar artık internetin sadece bir oyuncaktan öte olduğunu anlayıp interneti alışveriş gibi diğer önemli işler için de daha sık kullanmaya başladılar. Türkiye e-ticaret marketini kullananlar başta biraz tutucu davransa da kesinlikle bu trend değişmekte.

Global çalışabilecekken neden yerelle yetinesiniz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektronik ticaret sektörü artık internet hayatımızda oldukça yükselişte olmaya devam edecek. Ancak uzun vadeli planlarda sadece yerel pazarı düşünmek yetmeyecektir. Türkiye pazarındaki çoğu şirket uzun süreli düşünmek adına yerel marketlerin yanı sıra global marketi de düşünmelidir.

Üretim ancak gerçek pazarıyla buluştuğunda bir anlam ifade eder. Geleneksel olarak fiziksel dükkanlar ürünlerin ve alıcılarının buluşması için tek noktaydı. Günümüzdeyse internetin global bir düzeyde ulaşılabilir olması sonucu bu artık tarihin tozlu sayfalarında kaldı. Artık neden ürününüzü dünyanın herhangi bir yerine ulaştırabilecekken sadece yerel bir dükkanla yetinesiniz ki? Neden ürünlerinizi ihraç etmeye başlamayasınız?

Türkiye’de ihracat her zaman işinizi bir adım öteye taşımak için iyi bir opsiyon olmuştu. E-ticaret sizin bu açılımı yapabilmeniz için daha risksiz ve sorunsuz bir altyapı sağlar. Fiziksel olarak ihracat altyapısı kurmak zor olabilirken e-ticaret bunu sizin için daha kolay bir opsiyon haline getirir. Bir iş sahibiyseniz bu önerme size riskli gelebilir. Ancak şunu unutmamalısınız ki aslında e-ticaret dünyasına atılmanız için yapacağınız gerekli altyapı değişiklikleri ve oluşturacağınız takım sizi hem yerel hem de global e-ticarete hazırlayacaktır.

Özetleyecek olursak, Türk bir iş insanı olarak artık çevrimiçi varlığınızın sizin gelişiminiz için en önemli adım olduğunu unutmamalısınız. Daha fazla müşteriye ulaşmak için böylesi bir gelişme olasılığı ve kapasitesi olan Türk ve global e-ticarete atılım sizin daha başarılı ve karlı bir işletmeniz olması için bir sonraki gerekli adım olabilir. Biz gelecek tüm sorularınız için buradayız ve size yardımcı olmaya hazırız!

15 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.