Search

Sizi Fark Yaratan Bir E-ticaret Uzmanı Yapacak 4 Temel Prensip

E-ticaret sektörünün gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında gittikçe hız kazanan gelişimiyle birlikte e-ticaret uzmanlığı birçok insanın hayallerini kurduğu bir meslek haline geldi. Üniversite öğrencileri, yeni mezunlar e-ticaret alanında deneyim kazanabilecekleri stajlar kovalarken, kimi deneyimli iş insanları da kendilerini geliştirmek, trendi yakalamak veya kariyer değiştirmek adına e-ticareti eğitimlerine yönelmiş durumda.

İşletmeler nezdinde e-ticaret elemanına duyulan ihtiyacının, mesleğin popüleritisiyle birlikte artması bir kazan kazan durumu olarak görülse de bu aynı zamanda iş başvurularında kızışan rekabetin de bir göstergesi. Durum böyle olunca e-ticaret sektöründe çalışmak isteyen adaylar kendilerini geliştirmenin farklı yollarını arıyor, yarışa rakiplerinden bir adım önce başlamak istiyorlar. Biz biliyoruz ki, e-ticaret sektöründe başarılı olmak isteyen adayların, öncelikle sektörün dinamiklerini ve gerekliliklerini çok iyi anlamları gerekiyor. Bu nedenle sizinle e-ticaret sektöründeki gelişiminize ışık tutacak 4 temel prensibi paylaşıyoruz.

Pazarını Tanı


E-ticaretin yirmi yılı aşkın süredir gelişimine hızını kaybetmeden devam ettiğini bununla birlikte her geçen gün daha fazla işletmenin e-ticarete yönelik adımlar atmaya başladığını biliyoruz. Bu durumda e-ticaret sektöründen bahsederken tek bir doğrudan bahsetmek de mümkün değil.

E-ticaret konusunda atacağınız her adım doğrudan içinde bulunduğunuz endüstri ile alakalı olacaktır. Bu nedenle çalıştığınız pazarı, hedef kitlenizi, müşterilerinizin demografik yapısını ve pazar trendlerini çok iyi bilmelisiniz. E-ticaret sektörüne yönelik bilginizi her koşulda her alana uygulanabilir bir kurallar bütünü olarak görmek yerine, pazara, endüstriye göre değişebilen kimi zaman modüler bir yapı olarak görmek sizi yalnızca diğer adayların önüne geçirmeyecek ayrıca sektördeki ilerlemenize hız kazandıracaktır.

Disiplinler Arası Çalış

Birçok insanın e-ticareti satış ya da pazarlamanın içinde konumlandırmaya çalıştığına tanık olmuşsunuzdur. Bu bir e-ticaret uzmanı için son derece tehlikeli bir konumlandırmadır. Zira bir e-ticaret uzmanı bu sektörde başarılı olmanın yolunun bir işi sonuca taşıyan pazarlamadan, fiyatlandırmaya; tedarik zincirinden müşteri ilişkilerine kadar her adımda yetkin olmaktan geçtiğini bilmelidir.

Diğer bir deyişle, e-ticareti satış ya da pazarlamanın bir kolu olarak görmek ve bir alana yoğunlaşmak yerine bütün süreçleri anlamanızı ve bu süreçlerin aralarındaki bağlantıları görmenizi sağlayacak idari ve yönetimsel donanıma sahip olmalısınız. Elbette bunun yolu da yukarıda bahsettiğimiz tüm süreçleri tanımaktan geçiyor.

Müşterini Duy


E-ticaret alanında fark yaratmak istiyorsanız müşteriyi duymanın yalnızca müşteri şikayetlerini anlamak ve gerekli çözümleri en etkin ve hızlı şekilde sunmanın ötesinde olduğunun farkında olmalısınız. Müşterinizin memnuniyet ve memnuniyetsizlikleri doğrultusunda sunduğunuz ürünleri ve hizmetleri geliştirmenin yanı sıra tabiri caizse müşterilerinizin zihnini okuyabilmelisiniz. Eğer müşterilerinizin neyi, ne zaman tercih ettiğini, ürün ve hizmetlerinize nasıl bir içgörüyle yaklaştığını kavrayabilirseniz eşi bulunmaz bir e-ticaret uzmanı olmanızın önüne hiçbir şey geçemeyecek demektir. Müşterilerinizi zihinlerini okuyacak derece tanıyabilmemiz için yukarıda bahsettiğimiz bütün maddelere hakim olduğunuzdan emin olmalı ve gerekli geri bildirim sistemlerini uygulamaya almalısınız.


Teknolojik Gelişmelerin En Sıkı Takipçisi Ol

Şu bir gerçek ki e-ticaret sektörü insanların internet üzerinden ödeme yapmaya çekindiği günlerden tüketicilerin çekinmeden tek tuşla mobil cihazlarından satın alma gerçekleştirdiği günlere geldi. Gerek altyapısal gerekse kullanılan cihazların sunduğu özelliklerdeki değişimlerin e-ticaret sektörünün bugün bulunduğu noktaya gelmesinde oynadığı rol inkar edilemez. Bu nedenle e-ticaretin teknolojik gelişmeler doğrultusunda evrilen bir sektör olduğu unutulmamalıdır. Bu farkındalıkla yola çıkan bir e-ticaret uzmanının teknolojik trendlerin takibini elden bırakmayarak sektörün geleceğiyle ilgili öngörülü çıkarımlarda bulunacağını söylemek yanlış olmaz.

Eğer e-ticaret sektöründe bir kariyer hedefliyorsanız burada bahsettiğimiz 4 temel ilke sizin sektör içindeki farkındalığınızı artıracak ve doğru adımlar atarak ayrışmanıza yardımcı olacaktır.


E-ticaret sektöründe gelişiminize katkı sağlayacak eğitim ve programlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

16 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.