Search
  • Lavender Radcliffe

İK Departmanları LinkedIn’i Dijitalleşme İçin Kullanabilir!
LinkedIn İnsan Kaynakları departmanınızın dijitalleşmesi için etkin bir araçtır.

İş dünyası dijitalleşme akımıyla yenilenirken İnsan Kaynakları departmanları da bu değişime ayak uyduruyorlar. Beş sene önce varlığı bile düşünülemeyen yeni araçların geliştirilmesiyle işletmeler bu dalgaya ellerinden geldiğince ayak uydurmalılar.


LinkedIn işletmenizi ve İnsan Kaynakları departmanınızı dijitalleştirmek için kullanacağınız araç kutunuzda mükemmel bir alet. LinkedIn işletmenize yeni pazarlama olanakları sunmakla beraber insan kaynakları için de yeni ufuklar açıyor. LinkedIn’I işe alım sürecinde, ağınızı genişletmek için ve personelinize yeni eğitimler sunarak şirket kültürünüzü geliştirmek için kullanabilirsiniz.


Bu yazının devamında LinkedIn’I insan kaynakları işlemlerinizi dijitalleştirmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını paylaşacağız.


LinkedIn İnsan Kaynakları departmanınızın işe alım süreçlerindeki baskısını azaltır.


İşe alım süreci İnsan Kaynakları takımlarının dur durak bilmeden uğraştıkları bir konudur. LinkedIn İnsan Kaynakları uzmanlarınıza daha nitelikli adaylar sağlar ve gelişen işletmeciniz için en yüksek potansiyelli personeli önerir.


LinkedIn verilerine göre işini yakın zamanda değiştiren personellerin %75’i yeni işlerini bulmak için LinkedIn’I kullanmışlar. Pasif adayların, yani aktif olarak iş aramayan adayların, %87’si yeni iş olanaklarına açıklar. Bu yeni bir pozisyon için büyük bir potansiyel aday havuzu demek.


Bunun üzerine bir de şu var. LinkedIn üzerinden bulunan personelin sonraki altı ay içerisinde pozisyonda devam etme oranı %40. Ayrıca, bulunan bu personel de ortalama üzeri personel olacaktır. Kısacası herkes kazanıyor!


Personelinizin kendi ağlarını oluşturmaları İnsan Kaynakları yararınadır.


Mantık olarak eğer personeliniz kendi ağlarını oluşturursa onların işi bırakıp başka işlere geçebileceğini düşünebilirsiniz. Bunun tam tersi de geçerlidir. Eğer personeliniz kendi ağlarını oluşturursa alanlarında gittikçe iyileşeceklerdir. Bunun sebebi de alanlarındaki gelişmeleri takip edebilmeleridir.


Ağ kurmak artık sadece pazarlama için önemli değil. Ne kadar bağlantınız varsa sektör hakkında o kadar bilgili olursunuz. Personelinizin şirketinizdeki veya şirket dışındaki çalışma arkadaşlarıyla ağ kurmaları sizin için de yararlıdır. Bu İnsan Kaynakları departmanınıza dolaylı yoldan katkı yapar.


LinkedIn üzerinden çevrimiçi dersler almak mümkün.


Dijitalleşen dünyada artık öğrenmek de çevrimiçi. Bu takımınızın sürekli öğrenmesi ve kendilerini geliştirmesi için büyük bir olanak.


LinkedIn Learning bir çevrimiçi öğrenme platformu. Bu platform üzerinden bireysel gelişim veya takımınız için dersler satin alabilirsiniz. Alanında uzman kişilerden özelleşmiş dersler bulmanız mümkün. Bu deneyim sırasında personeliniz de sosyal ağlar üzerinden kaynaşabilir.


Öğrenmek için şans sunduğunuzda personeliniz de bu durumdan memnun olacak ve ve kendilerini aşmak için bir şansa sahip olacaktır. Bu hem işletmeniz hem İnsan Kaynakları için iyidir.


Şirket kültürünüzü LinkedIn üzerinden iyileştirin.


Şirket kültürünüz başarınızın çok ciddi bir parçasıdır. Şirket kültürünüzü uygularken personelinizle bağlantı kurmalısınız.


COVID-10 pandemisi şirket kültürünü geliştirmek için ciddi bir problem oldu. Fiziksel sosyalleşme neredeyse hiç kalmadığı için elemanlarınızın arasındaki bağlar da zarar gördü. İnsan Kaynakları takımları da bu sorundan ötürü oldukça zor zamanlar yaşıyor.

Bu sorunu azaltmak için personelinize LinkedIn üzerinden birbirleriyle iletişim halinde kalmalarını önerebilirsiniz. Bu bağlantı onların şirketinize hissettikleri aidiyedi de pekiştirecektir. Bu proses şirketinizin şeffaflığını ve inovatif şirket kültürü imajınıza da yardımcı olacaktır.


Yesawork takımı olarak umarız ki bu yazı İnsan Kaynakları takımınıza yardımcı olacaktır. LinkedIn iş dünyasının dijitalleşmesine ayak uydurmak için mükemmel bir araç.

7 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.