Search

İK Deneyiminizi Dijitalleştirme SüreciHer gün hayatlarımız ufak ufak, biraz daha teknoloji ile şekilleniyor. Başarılı işletmeler de bu şekillenmeye ayak uydurabilenler oluyor. İK departmanları da bu dijitalleşme çağından payına düşeni alıyor ve yararlanıyor.

O zaman siz de bu dijitalleşme trendini yakalamak için nasıl bir süreç planlamalısınız? Uzmanlara göre bu sürecin içinde dört ana adım var. Verimi ve efektifliği arttırmak bu sürecin ilk adımları. Daha sonra veri dijitalleştirme geliyor. Son adım ise insanlar arasında yeni bağlar ve deneyimler yaratmak.

Bu yazıda HR dijitalleştirme sürecinin dört adımı ve yeniden İK dijitalleştime ile yeniden şekillendirebileceğiniz alanları inceleyeceğiz. O zaman başlayalım!

Tüm işletmelerin dijital İK süreçlerinin dört adımı var.

Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi kendinizi bir anda değiştiremeyeceğiniz bir sürpriz değil. Bu süreç sizin işletme olarak geçireceğiniz bir süreç ve kesinlikle geleceğiniz için oldukça yararlı. Bu deneyimi üzerine planlayabileceğiniz dört ana faz var.

#1 İK Verimliliği

İlk faz İK verimliliğini arttırmak hakkında olacaktır. İlk adım olarak İK süreçlerinizi daha verimli ve hızlı ele alabileceğiniz teknoloji platformlarına yatırım yapabilirsiniz. Bu tür bir teknolojiye örnek olarak işe alım süreçleri için sorunsuz bir süreç hedefleyen mobil deneyimleri önerebiliriz. Veri bazlı eleme süreçlerini kullanarak verimliliği arttırabilirsiniz.

#2 İK Efektifliği

İkinci faz İK efektifliğini ele alır. Eleme süreçlerinizde oldukça verimli olabilirsiniz, ancak buna ek olarak efektifliğinizi de yüksek tutarak personelinize diğer alanlarda da dijital bir deneyim sunmaya devam etmelisiniz.

Efektifliği yüksek tutmak adına verilebilecek bir örnek yapay zeka bazlı oryantasyonlardır. İK personeliniz yeni elemanınıza oryantasyon periyodu boyunca yardım etmeye devam edecektir ancak başka süreçler için de yeterince enerjisi olacaktır.

#3 Dijital Veri

İK dijitalleşme sürecinizin üçüncü sütunu da bilgi paylaşımını arttırarak işletme etkisini yükseltmektir. Verileriniz personelinize oldukça açık ve net bir şekilde paylaşılabilir olmalıdır ve dış verilerle de birleştirilmelidir. Elinizde ne kadar veri olduğu direkt olarak analizlerinizde ne kadar derine inebileceğinizi belirler. Eğer detaylı analizler yapabiliyorsanız işletmeniz hakkında daha fazla içgörü üretebilirsiniz.

#4 Bağlantıları Güçlendirmek

İK dijitalleşme sürecindeki dördüncü adımınız tamamen yeni bağlantılar ve deneyimler yaratmak üzerinedir. Personelinizin sizin işletmenize bir bağlılık hissetmesi gerekir. Özellikle jenerasyon Z ve Milenyaller bu bağlılık hissini önceki jenerasyona kıyasla daha dijital olarak elde etmeye yatkın.

COVID-19 salgınının insan ilişkileri ve ofisteki kişilerarası ilişkileri oldukça azalttığı göz önüne alındığında dijital haberleşme araçları her zamankinden daha kritik. Adapte olabilen ve dijitalleşmiş bir İK departmanı personelinizin işletmenize olan bağlılığını bu zor zamanlarda bile güçlendirecektir.

Son Olarak

Aklınızda şu sorun yer etmiş olabilir; eğer bir sistem işe yarıyorsa onu değiştirmeye ve yeni sisteme adapte olmaya gerek yoktur. Bu düşüncenin kesinlikle İK deneyiminizi dijitalleştirmeye uygun olmadığını belirtmeliyiz. Özel hayatlarımızda bile teknolojinin akışına kapıldık ve alışkanlıklarımızı kolaylıkla değiştirebiliyoruz.

Neden bunu işletmenizin ana arterlerinden birine de uygulamayasınız ki?

15 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.