Search

E-ticaret Pazarlamada Neleri Değiştirdi?

E-ticaret sektöründe kariyer olanakları denilince aklınıza ne geliyor? E-ticaret sektöründeki artan eleman ihtiyacından ve bu rekabette nasıl ön plana çıkacağınızdan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Artık e-ticaret sektörünün sizin için doğru sektör olduğundan emin, sektörde sivrilmek ve ilerlemek için gerekli temel prensiplere hakimsiniz. Peki e-ticaret sektöründe hangi alana yoğunlaşmak istediğinizi biliyor musunuz?


E-ticaret sektöründeki kariyer fırsatlarına baktığımız zaman en kaba haliyle e-ticareti, ticaretin dijitalleşmiş hali olarak da düşünebiliriz. Zira e-ticarette de ticaret de olduğu kadar mühendislere, satış ve pazarlama uzmanlarına, yazılımcılara ve tasarımcılara ihtiyaç duyuluyor. Tabii bunun dışında e-ticaret sektörünün gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ya da önemi artan kullanıcı deneyimi uzmanlığı, portal yöneticiliği, sahtecilik uzmanlığı ya da girişimcilik gibi mesleklerden de söz edebiliriz.


Biz burada yıllardır offline’da var olan ve e-ticaretle birlikte farklı formlara bürünen ve belki de iş yapış biçimi en çok etkilenen alt kollardan biri olan pazarlamaya odaklanacağız.

Dijitalleşen Pazarlama

Pazarlama e-ticaret öncesi dönemde de çeşitlenen ürünlülük, artan rekabetle birlikte sürekli değişen bir disiplindi. Fakat değişen ne olursa olsun bazı noktalar pazarlama için de sabit kalmaya devam ediyor. Bir pazarlama çalışanının nerede, ne şekilde çalışırsa çalışsın sorumluluk alanında olacağı noktaların başında şüphesiz ki pazarlama planının hazırlanması ve pazarlama stratejisinin oluşturulması geliyor.


Elbette bu plan ve stratejinin başarılı olması da müşteri profilinin iyi analiz etmekten, hedef kitleyi tanımaktan ve ürünlere hakim olmaktan geçiyor. Ayrıca yine gerek ajanslarla birlikte gerekse in house ekiple satış kampanyalarının hazırlanması pazarlamanın sorumluluğunda. Bunlar bugün de e-ticaret sektöründe çalışan bir pazarlamacının hakim olması gereken şeylerin başında geliyor.


Peki değişen ne? Değişen özetle tüm bu bahsettiğimiz pazarlama faaliyetlerinin artık dijitale kaymış olması denilebilir. Bu faaliyetlerin, aksiyonların dijitale kaymış olması e-ticaret sektöründe pazarlama uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin hızlı karar alabilen, rakip analizinde etkin, stok planlaması ve fiyat konumlandırmalarına hakim kişiler olmasını gerektiriyor.


Örneğin, e-ticaretin pazar yerlerini dijitale taşıması, markaların gerek müşteriler gerekse kampanyaları hakkında daha çok ve daha detaylı bilgiye sahip olmasını sağladı. Dolayısıyla bu da pazarlama uzmanlarının da bu verileri gerek müşteri segmentasyonunda gerekse satış kampanyalarının verimini artırma da etkin bir şekilde kullanabilmesini gerektiriyor.


Bunun yanı sıra bilginin anlık paylaşımıyla birlikte pazarlama çalışanlarından çok daha uzun vadeli planlamalar yapmaları beklendiğini de söyleyebiliriz. Elbette burada potansiyelin büyüklüğünün gittikçe anlaşılmasıyla artan pazarlama bütçeleri ve bu bütçelerin pazarlama departmanları üzerindeki baskısından da bahsetmek lazım. Eğer e-ticaret sektöründe pazarlamaya yoğunlaşmak istiyorsanız işe SEO, SEM, Adwords ve web sitesi yönetimi kavramlarıyla tanışarak başlayabilirsiniz. E-ticaret sektöründe pazarlamayla ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.


13 views0 comments
  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Yesawork.com, Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş.'ye ait bir sitedir. Yesa Danışmanlık Eğitim ve Ticaret A.Ş., 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 19. maddesi gereği, iş arayanlardan hiçbir ücret ve menfaat talep etmeyen bir kurum olup, Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak 13.08.2020 tarihli, 1178 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.. İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Başakşehir Hizmet Merkezi : 0212 407 07 98 

Yesa Danismanlik Egitim ve Ticaret A.S. is the Recruitment office with license number 1178 dated 13/08/2020 under the supervision of İşkur. Turkey Business Council No. 4904 in accordance with the law, is prohibited fees from job seekers.  Yesa Danışmanlık Ticaret A.Ş.  Tasocagi Yolu Cad. 19/1 A Gunesli, Bagcilar-İstanbul, Gunesli VD 9500770833

©2020 by Yesa. All rights reserved.